Bob Hansson tar avstånd från Bonnierförlagen
100126 | Lasse Winkler
1nyheter: Författaren Bob Hansson lämnar Wahlström & Widstrand för Ordfront. Han gör det som en markering mot, som han upplever det, Bonnierförlagens utveckling till ett i första hand vinstmaximerande företag där författare och litteratur kommer i andra eller eventuellt tredje hand.
– Frågan har funnits i mitt huvud hela min karriär, säger Bob Hansson.
På sin blogg skriver Bob Hansson bland annat:
”…Efter tolv år och sex titlar väljer jag idag att lämna Wahlström & Widstrand och Bonnierkoncernen. Jag är som författare tacksam för allt vad de gjort för och med mig. Jag har känt full uppbackning från mina förläggare och redaktörer på W&W, men det är inte heller de jag lämnar, utan Bonnierkoncernen. Gungorna och karusellernas tid är förbi. Det historiska tivolit är utbytt mot just den grådaskiga kvartalsekonomin som bit för bit plockar sönder, inte bara bokbranschen och arbetslusten i den - utan hela jävla jordklotet…”
Det som fått Bob Hansson att nu ta avstånd från Bonniers är företagets syn på författaravtalen.
Mats Söderlund, Författarförbundets ordförande, är inte förvånad:
– Han gör sig till tolk för ett missnöje ganska många författare går och bär på. Och han uttrycker saker jag ofta, i förtroende, hör från medlemmar: att man upplever en förändrad kultur på Bonnierförlagen.
Åsa Selling, litterär chef för Wahlström & Widstrand:
– Vi tycker det är mycket tråkigt att han lämnar oss, men önskar honom lycka till på Ordfront.
Bakgrunden till att Hansson nu lämnar förlaget är enligt Åsa Selling en diskussion om att W&W ville ge ut hans nya roman i både original och pocket.
– Han ville inte att vi skulle ge ut pocketutgåvan.
2008 gav Pocketförlaget ut Bob Hanssons roman Gunnar, vilket gav en rejäl skjuts åt hans försäljning och bland annat gav romanen utmärkelsen Silverpocket i fjol med 31 000 sålda exemplar.
– Jag har gett ut en pocket på Pocketförlaget och en andra på Bonniers. Men de sålde bara en tredjedel av vad Pocketförlaget sålde. Och de var nöjda med det. Ok att det var en faktabok men den var mer uppmärksammad än romanen. Och det här med ljudböcker. De vill ha rättigheten men inte använda den. Så vill jag inte ha det, säger Bob Hansson till SvB.
Han skriver vidare på sin blogg:
”…I Bonnierkoncernens senaste avtalsförslag, kräver de ensamrätt till alla möjliga utgivningsformer, (också såna som idag inte ens finns) men inte för att de nödvändigtvis tänker ge ut en titel (som t.ex: ljudbok), utan för att de annars vill hindra eller försvåra för andra att kunna göra det. Som om de i princip hellre hindrar ett författarskap än låter någon mindre konkurrent sno marknadsandelar… (...) Men så har det blivit, Bonniers tycker inte längre de har råd att ge ut en bok bara för att den går med vinst. Den måste gå med tillräcklig vinst, annars snor den liksom marknadsandelar från andra mer lönsamma titlar. Bonniers verkar numera uppleva det som om de konkurrerar med sina egna författare.
Bonniers borde gå i terapi. Själv går jag till Ordfront.”
Har du tänkt på det här länge?
– Frågan har funnits i mitt huvud hela min karriär. Det att jag ligger på en så stor koncern och vad det innebär som konstnär. Jag har hela tiden varit medveten om den lilla paradoxen. Om man drar in en vinst, var hamnar den då? Jag skriver för att förändra världen, säger Bob Hansson och fortsätter:
– Jag har trivts på W&W men det känns som om centraliseringen ätit upp lite av W&W. Som att de förlorat makt. Jag vet inte om det är så men det känns så. Som när man förhandlar om kontrakt och villkor. Då finns där bara siffermänniskor numera. Din förläggare är inte med, inga ordmänniskor är med längre.
Bob Hansson kallar kontraktsförhandlingarna för "aggressiva" och menar att andra förlag kommer att ta efter Bonniers om det inte förs en debatt om frågan.
Vad tror du det här får för effekt?
– Fler författare kommer att lämna Bonniers. De som blir kvar, och de anställda, kommer att må sämre, arbetslusten minskar och resultaten blir sämre vilket gör att de satsar ännu mer på det krassa, fler kokböcker, säger Bob Hansson men tillägger:
– Vi ska vara tacksamma för, om vi nu har en så stark aktör i branschen, att det är Bonniers. Det ser man historiskt.
– Man vill ju vara vän med Bonniers. Det är lite läskigt. Jag är 40 år och ska förhoppningsvis vara författare i 30 år till. Jag vill absolut inte vara ovän med Bonniers, säger han.
På Ordfront är man mycket nöjda med att få ge ut Bob Hansson.
Pelle Andersson, förlagschef:
– Det här är precis en författare som vi behöver. En ung, bred och radikal författare i utveckling som tar frågorna i tiden på stort allvar.
Ordfront ger ut Bob Hanssons nya roman Vips så blev det liv! i 5 000 exemplar i en förstaupplaga och gör den till huvudbok i Ordfronts bokklubb. En stor satsning för Ordfront enligt Pelle Andersson.
– Det är en fantastisk bok, en ny sorts arbetar- och utvecklingsroman.
Läs hela blogginlägget på: http://blogg.passagen.se/bobhansson/
Läs mer: Bonnierförlagen bryter förhandlingarna med Författarförbundet
Fotnot: Ursprungsartikeln har uppdaterats i stycket om diskussionerna med W&W samt med Bob Hanssons kommentarer.

















Kära Bob Hansson och andra så ridderliga men allt för knepiga kulturaktörer. Att vara konstnär är få förunnade - en färre att få sälja eller ens få recensioner. Bonniers är fenomenala att ge DET utläses gärna högt till sina författare. Tacka Bonniers för det - författare och andra kulturarbetare. Jag ser med förundran hur fler och fler vänder sig mot Bonniers. Återigen jag såg också Bonniers som ett problem mer än en lösning. Jag talade öppet om det precis som Johan Ehrenberg ETC förlag. Jag var öppen men relativt ensam öppen om det resonemanget i många år att Bonniers var för stora. Jag vänder mig mot två saker numera. 1: Vi lever i ett fritt land och i ett fritt land skall det vara fritt att starta driva ett företag, ett författarskap BOB HANSSON är ett företag på hög risknivå. 2: Bonniers baktalas nu öppet och det är på gränsen till åtalbart förtal hela tiden. Hjälp! Var är de vettiga resonemangen? Hybrisen sprätter åt alla håll från liten till stor numera. Är det inte så att stora författarskap skall ut i världen och att vi alla som jobbar i branschen skall se till att det händer? Svenska konstnärer är den bästa reklamen Sverige som land kan få så som duktiga yrkesutövare inom andra skrå, ursäkta det gamla uttrycket skrå. Jag är bara 18 år fortfarande författare är ju unga och lovande tills de fyller minst 47 år, Dag ler. Hoppas att det fortsatt går bra för svenska författare även för dig bob hansson i dag med små bokstäver men ta bort dessa rena förtals texter kära tidningar de hör hemma i sandlådan. Om vi händanefter skall få poäng för att ge snytingar till andra förlag eller författare, ja hur vettigt är det? Jobba på istället! Dag Ståhle - Romanförfattare Sagoön Leka Norge
Dag Ståhle | 10-10-01 | Anmäl kommentar