Ett tåg, ett fjäll, 37 personer och sju böcker
051006 | Lars Schmidt
0nyheter: Trettiosju personer tillbringade fyra dygn med Brombergs förlag för att frossa i böcker. Resan gick med tåg från Stockholm till Björkliden i Lappland tillsammans med bland andra författaren Helena Henschen.
- Det var inte ekonomiskt försvarbart, men vi har fått 37 ambassadörer för vårt förlag, säger Brombergs förlagschef Dorotea Bromberg efter resan som gick första helgen i september.
För 4 100 kronor fick resenärerna tågresa tur och retur Björkliden, helpension, sju böcker och samtal till sena natten om litteratur. Tre personer från Brombergs plus bland andra Helena Henschen och litteraturvetaren Björn Linell fanns med.
- Resenärerna var kvinnor mellan 26 och 70 år - och fyra modiga herrar i övre medelåldern, säger Dorotea Bromberg.
Även om antalet var för litet för att resan skulle löna sig, menar hon att det var väl investerade pengar. Om inte annat så för all entusiasm förlaget mötte.
- Och så fick vi tankar om att gå vidare och sprida läsningen till konkreta grupper.
Arrangemanget var ett samarbete mellan tågbolaget Connex och Brombergs förlag.




















Kommentarsfunktionen drivs i enlighet med Lagen om ansvar för elektroniska anslagstavlor (SFS 1998:112).
Vi accepterar inga nedsättande omdömen om kön, ras, religion eller sexuell läggning. Angrepp på enskilda individer accepteras endast om de gäller personens yrkesroll.
Redaktionen läser inläggen regelbundet och tar bort inlägg som bryter mot reglerna. Även kommersiella budskap och spam raderas. Användare som upprepade gånger missbrukar funktionen stängs av.
Den som gör ett inlägg som strider mot lag kan personligen ställas till ansvar för det. Skribenter garanteras anonymitet, men ip-adresser kan lämnas ut vid grova övertramp eller om polis/åklagarmyndighet eller domstol så kräver.
Anser du att någon kommentar bryter mot våra regler eller är anstötlig på annat sätt, klicka på "Anmäl".