Bara Bonniers på höstrean
Anledningen är att kampanjen för några år sedan initierades av Bonnierförlagen, säger Thomas Thoorhus, vd för Pocketgrossisten. Kampanjer är dyra att distribuera och beroende på kampanjtyp så blir det mer effektivt att ta alla titlar från samma förlag när det är möjligt, säger Thomas Thorhuus.
– Pocketgrossisten försöker jobba utifrån den affärsmodellen vi har och få till effektiva kampanjer. Det är inte så att vi får ett restparti från Bonniers som de vill trycka ut. Vi gör ett urval som vi tror på.
– Det är otroligt otillfredsställande för en ansvarig chef att se att vi inte kommer in i viktiga kanaler, säger Per Faustino, förlagschef för Norstedts facklitteratur.
Daniel Norling, försäljningsdirektör på Norstedts tycker att det är olyckligt. För två år sedan, när Åhléns själva höll i rean, var de med.
– Vi har inte ens fått offerera i år. De kan ju inte veta om detta är det mest effektiva. Framför allt är det olyckligt för kunderna.
Vad tyckte du om artikeln?