Växer med nytt förlagsköp
Juritzen förlag ger ut författare som Cecilia Samartin och Ari Behn, som förra året tecknade ett sju-boksavtal med förlaget. Juritzens grundare Arve Juritzen slutar på förlaget inom kort.
– Jag är främst en grundare och inte en administratör. Därför gläder jag mig åt att kunna nollställa mig igen och kunna tänka nytt och annorlunda, säger Arve Juritzen till Bok 365.
Med det nya förvärvet ingår totalt fem förlag i Strawberry Publishing: Juritzen, som byter namn till Pioner, spänningsförlaget Capitana, fackboksförlaget Pilar, det skönlitterära Armada och barnboksimprintet Canoa.
– Arve Juritzen har varit en utmanare i förlagsbranschen och hade i många år stor framgång med sina okonventionella metoder. Vi tycker det är spännande att ta över stafettpinnen från honom, säger Petter Stordalen i ett pressmeddelande.
Vad tyckte du om artikeln?