Höstens Böcker 2025 Vuxen Facklitteratur

Albin Edberg

Svensk comfort food: Från tisdagskväll till söndagsmiddag / Natur & Kultur

Foto: Fredrik Skogkvist

För mig, likt för många andra, började det med en mormor. I mormors kök hemma i Svarttorp utanför Jönköping. Det var maten – grönsakssoppan, den inkokta laxen, köttfärslimpan och rågkakorna – men kanske främst mormors sätt att alltid ha dörren öppen. Ingen kunde komma förbi henne utan att antingen ha ätit eller fikat, och i de flesta fallen både och. Jag blev ungen som aldrig ville gå ifrån bordet vid middagarna och som hellre satt kvar för en portion till medan alla andra sprang iväg och lekte. Jag har aldrig velat jobba med något annat än mat och har aldrig velat bli något annat än kock.

Utgångspunkten i Svarttorp tog mig till några av världens bästa restauranger, där jag fått förmånen att jobba med och för några av världens bästa kockar. Tommy Myllymäki lade grunden för min matlagning, och vi tävlade tillsammans i Bocuse d’Or 2014–2015. En sväng till New York följdes av en flytt till Stockholm och därefter jobb på ett antal välrenommerade krogar. 2021 bestämde jag mig för att satsa helhjärtat på min egen verksamhet. Idag jobbar jag med event, catering och egentligen alla typer av mat- och dryckesrelaterade uppdrag.

Oavsett matlagningstävlingar, antal stjärnor på restauranger eller hur många gånger jag måste använda pincetten, har jag alltid kommit tillbaka till maten mormor lagade. Det som vi numera kallar comfort food. Mat som känns i både hjärtat och hjärnan. Därför känns det naturligt att min första bok handlar om just comfort food.

Jag vill göra böcker som alla ska kunna använda. Jag vill se den här boken i just ditt kök om 5–10 år, den ska ligga uppslagen och den ska vara översållad med såsfläckar och rödvinsstänk. Det kommer vara mitt bästa kvitto.

Powered by Labrador CMS