Biblioteksvecka i barnens anda
Kampanjen, som kallas The Big Idea, lanseras i samverkan med barnprogrammet Blue Peter. Catherine Blanshard, föreståndare för biblioteket i Hertfordshire:
- Detta är ett fantastiskt initiativ. Inte bara en snabbt övergående tävling där allt är glömt på en vecka. Och biblioteken får också ett pris som vi kan använda - reklammaterial gjorda av barn till barn.
Barnens kampanjer ska kunna gestaltas i både tryck, radio, tv och Internet och kommer att spela en central roll under biblioteksveckan. Det vinnande förslaget visas förstås i tv-programmet Blue Peter.
På anmälningsblanketterna ber man också barnen redogöra för sina fritidssysselsättningar och eventuell användning av IT. Ett i bästa fall rikt material som biblioteken hoppas kunna ha användning av för att tillmötesgå barnens framtida behov i biblioteksfrågor.
Vad tyckte du om artikeln?