Studentlitteratur köper Bonnierförlagen Lära
I juni 2021 förvärvade Bonnierägda Clio, som tar fram digitala läromedel, Bonnierförlagen Lära. Det interna köpet skulle stärka Bonniers position inom läromedel. I somras såldes Clio till danska Lindhardt & Ringhof. Nu köper Sveriges största läromedelsförag Studentlitteratur upp Bonnirförlagen Lära.
– Vi är övertygade om att vi på Bonnierförlagen Lära har en utgivning som har betydelse för samhället i stort såväl som för den enskilda eleven och läraren. Vi ser att vi tillsammans med Studentlitteratur kommer att kunna fortsätta arbetet med förnyad energi, säger Marie Carlsson, förlagschef på Bonnierförlagen Lära i ett pressmeddelande.
Bonnier Lära har inriktad utgivning på läromedel för förskola och grundskola.
– Studentlitteratur har, precis som Bonnierförlagen Lära, alltid arbetat tätt med lärarna i utvecklingen av läromedel, i syfte att erbjuda en så verksamhetsnära, relevant och användbar produkt som möjligt. Båda förlagen brinner för lärande och vi ser fram emot vårt kommande arbete tillsammans, säger Stefan Persson, vd på Studentlitteratur.
I pressmeddelandet uppges inget försäljningspris.
Vad tyckte du om artikeln?