NYHETER

Barns historier från Gaza blir bok

Barnen får diplom för sina berättelser om Gaza.

Nästan hälften av Gazas befolkning beräknas vara barn. Nu skriver tolv av dem själva om den krigsdrabbade vardagen, i boken Här var vårt hus – barns berättelser från Gaza.

Publicerad Senast uppdaterad

”Läkarna tog bort mina ben men jag har starka händer och med dem kommer jag att fortsätta göra pappersdrakar som bär budskap om kärlek och fred till världens alla barn.” Så skriver 13-årige Yamen Abu Rezziq.

Han är ett av tolv palestinska barn som deltog i en novelltävling under våren 2024. I Gaza arbetade en kommitté på tre medlemmar med att, mitt i bombningar och folkförflyttningar, låta barnen skildra sina upplevelser. Några av novellerna har valts till boken, som ges ut på både svenska och arabiska i samma upplaga.

”Barnens berättelser är hjärtskärande, men vi måste orka lyssna”, säger Lisa Pelling, chef för tankesmedjan Arena Idé som ger ut boken med bokförlaget Atlas.

Initiativtagare till tävlingen är Rezek al-Muza’anan samt svensk-palestiniern Amil Sarsour – pappa till bokens redaktörer: författaren och poeten Amer Sarsour och kommunikatören Dima Sarsour.

Boken släpps den 15 maj, det årliga datumet för att högtidlighålla al-Nakba, ”katastrofen”. Så kallas skeendet i samband med krigsutbrottet 1948, då hundratusentals palestinier fördrevs för att aldrig mer få komma tillbaka.

Elin Swedenmark/TT

Powered by Labrador CMS