NYHETER
Waldens Jävla karlar blir film
Aliette Opheim spelar mamman i filmatiseringen av Andrev Waldens Jävla karlar.
Jessica Gow/TT
Andrev Waldens självbiografiska Augustvinnare Jävla karlar blir film. Jens Sjögren ska regissera och Aliette Opheim gör rollen som huvudpersonens mamma.
– Jag ser henne som en mycket varm och älskansvärd mamma, som försöker överleva och hitta kärlek, säger Aliette Opheim på en Zoomlänk från Stockholm.
Filip Berg spelar en av männen – övriga roller är ännu inte tillsatta.
Filmen presenteras i Cannes av Film i väst som ett av många kommande projekt. Ett annat är Försvararna, en ny tv-serie om försvarsadvokater baserad på en idé av Jens Lapidus.
– Vad gör det med dig när du ska försvara någon som har mördat eller våldtagit?, säger han.
Stjärntrion Sofie Gråböl, Sidse Babett Knudsen och Asta Kamma August har huvudrollerna i De goda mödrarna, en dansk dramathriller om hur relationen mellan tre vänner förändras när deras tre söner råkar ut för någonting dramatiskt.
Jasmila Zbanic ska regissera en uppföljare till sin skakande och hyllade film om massakern i Srebrenica, Quo vadis, Aida?. Den nya filmen får undertiteln The missing point.
– Jag vill nu skildra den kvinnliga sidan av det som hände, berätta om kvinnorna som inte visste vad som hade hänt deras män, bara att de hade blivit bortförda, säger hon.
Gunnar Rehlin/TT